Prawo
Czynny żal jako okoliczność wpływająca na odpowiedzialność karną
Joanna Dziurzyńska, wt., 06/12/2018 - 09:25Środki reakcji na czyn zabroniony po reformie Kodeksu karnego z lutego 2015 r., red. Jarosław Majewski
Błażej Grygo, pt., 07/21/2017 - 08:34NAKŁAD WYCZERPANY - PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Nowelizacja Kodeksu karnego z lutego 2015 roku przynosi nowy zakres i interpretację kluczowych zagadnień, takich jak: zagrożenie ustawowe, warunkowe zawieszenie wykonania kary, obowiązki naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, model kary i jej charakter, w tym ograniczenie wolności oraz środki zabezpieczające. Tym zagadnieniom poświęcona jest publikacja pod red. Jarosława Majewskiego. Książka jest pokłosiem XIII Bielańskiego Kolokwium Karnistycznego, które odbyło się na UKSW w maju 2016 roku. Autorzy monografii to doświadczeni profesorowie zajmujący się prawem karnym. Znaleźli się wśród nich: Jacek Giezek, Jarosław Majewski, Jerzy Pisuliński, Piotr Kardas, Mirosława Melezini oraz Andrzej Sakiewicz.
Do pobrania: Spis treści i przedmowa.
Tworzenie i wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE)
Joanna Dziurzyńska, pon., 09/19/2016 - 14:58(red.) Mariusz Szyrski
_________________
Zbiór opracowań analizujących administracyjnoprawne aspekty rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dotyczą one aktualnej dziś problematyki mixu energetycznego, efektywności energetycznej oraz roli odnawialnych źródeł energii w rozwoju polskiej energetyki.
Czytaj dalej
Maciej Dybowski, Marcin Romanowski, O trudnych przypadkach w filozofii prawa
Joanna Dziurzyńska, pt., 09/09/2016 - 09:36Podtytuł: Studia z antropologii filozoficznej
Jak rozumieć i rozwiązywać trudne przypadki w prawie? Oryginalność proponowanej koncepcji hard cases opiera się na hipotezie, że ich trudność pozostaje w zależności od przyjmowanej koncepcji prawa, a zwłaszcza od założeń antropologicznych, a więc sposobu rozumienia człowieka jako podmiotu prawa. W książce znajduje się omówienie pięciu przypadków:
- klauzula sumienia lekarza
- symbole religijne w miejscu publicznym
- ubój rytualny
- nierozerwalność małżeństwa
- różnopłciowość związku małżeńskiegoCzytaj dalej
Kary i inne środki reakcji na czyn zabroniony w świetle noweli do Kodeksu karnego z 20 lutego 2015 r.
Joanna Dziurzyńska, pt., 08/05/2016 - 08:21(red.) Jarosław Majewski
____________________
Materiały pokonferencyjne XII Bielańskiego Kolokwium Karnistycznego, zorganizowanego przez Katedrę Prawa Karnego UKSW. Wraz z pełnym zapisem dokumentacyjnym dyskusji tworzą je następujące poszerzone wersje wygłoszonych referatów:
1) Założenia i cele najnowszych zmian w przepisach o karach i innych środkach reakcji na czyn zabroniony,
2) Kara ograniczenia wolności po nowemu,
3) Najnowsze zmiany w przepisach o karach i innych środkach reakcji na czyn zabroniony z perspektywy sędziowskiej,
4) Nowelizacja przepisów o karze łącznej z 20 lutego 2015 r. w świetle paradygmaturacjonalnego prawodawcy.
Łukasz Kułaga, Traktowanie sprawiedliwe i słuszne a minimalny standard traktowania w międzynarodowym prawie inwestycyjnym
Joanna Dziurzyńska, śr., 06/29/2016 - 10:42Minimalny standard traktowania oraz traktowanie sprawiedliwe i słuszne znajdują się w centrum szeregu powiązanych ze sobą standardów typowych dla dwustronnych traktatów inwestycyjnych oraz porozumień regionalnych. Naruszenie traktowania sprawiedliwego i słusznego należy do najczęściej podnoszonych przez inwestorów zagranicznych roszczeń w postępowaniu arbitrażowym. Znaczenie tych standardów, w tym ich wzajemnej relacji, potwierdza nie tylko bogate, i zarazem często niespójne, orzecznictwo trybunałów arbitrażowych, ale również koncentracja na nim doktryny prawa międzynarodowego. W 2011 r. Komisja Prawa Międzynarodowego uznała „standard traktowania sprawiedliwego i słusznego w międzynarodowym prawie inwestycyjnym” za temat, który odzwierciedla potrzeby państw w zakresie postępowego rozwoju i kodyfikacji prawa międzynarodowego.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- następna ›
- ostatnia »